Skip to navigation Skip to content

Athletics

CUW Women's Soccer Success

 Year   Record    Championships    Major Awards  All-Conference Performers 
 2018  11-10-0 (8-3-0)   Shannon Carroll, M, Jr., Mundelein, Ill.
 USC All-Central Region Third Team

 1st Team - Shannon Carroll, M, Jr., Mundelein, Ill.
 2nd Team - Ashley Johnson, M, Sr., Chesterfield, Mich.
 2nd Team - Alexandra Tomich, F, So., Mission Viejo, Calif.
 HM - Nicole Ciesielczyk, F, Sr., Waukesha, Wis.
 HM - Josie Dombrowski, D, Jr., Bartlett, Ill.

 2017  10-7-3 (7-2-1)      1st Team - Kayla Schlosser, F, Jr., Germantown, Wis.
 2nd Team - Tabitha Ortiz, GK, Sr., Plainfield, Ill.
 2nd Team - Josie Dombrowski, D, So., Bartlett, Ill.
 2nd Team - Shannon Carroll, M, So., Mundelein, Ill.
 2nd Team - Ashley Johnson, M, Jr., Chesterfield, Mich.
 HM - Allison McElwee, F, Fr., Laramie, Wyo.
 2016  5-11-1 (5-4-1)    Faith Palmreuter, D, Sr., Frankenmuth, Mich.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Faith Palmreuter, D, Sr., Frankenmuth, Mich. 
 2nd Team - Brittany Klumpp, F, Sr., Rubicon, Wis.
 2nd Team - Halie Schieffer, M, Sr., Belgium, Wis.
 All-Freshman - Jordan Lohse, M, Fr., Sheboygan, Wis. 
 2015   14-2-3 (10-0-0)   NACC Regular Season   Faith Palmreuter, D, Jr., Frankenmuth, Mich. 
 NSCAA All-Central Region Second Team
 NACC Defensive Player of the Year 
 Josie Dombrowski, D, Fr., Bartlett, Ill.
 NACC Freshman of the Year 
 Ryan Middendorf, Head Coach
 NACC Coach of the Year
 
Emily Ciesielczyk, M, Sr., Waukesha, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Carley Pfannerstill, F, Sr., Grafton, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team  
 1st Team - Tabitha Ortiz, GK, So., Plainfield, Ill. 
 1st Team - Josie Dombrowski, D, Fr., Bartlett, Ill.
 1st Team - Faith Palmreuter, D, Jr., Frankenmuth, Mich.
 1st Team - Emily Ciesielczyk, M, Sr., Waukesha, Wis. 
 1st Team - Jaclyn Theune, M, Sr., Oostburg, Wis.
 1st Team - Carley Pfannerstill, F, Sr., Grafton, Wis.
 1st Team - Kayla Schlosser, F, Fr., Germantown, Wis.
 All-Freshman - Josie Dombrowski, D, Fr., Bartlett, Ill. 
 All-Freshman - Ashley Johnson, M, Fr., Chesterfield, Mich. 
 All-Freshman - Nicole Ciesielczyk, F, Fr., Waukesha, Wis. 
 2014   14-6-0 (8-2-0)     Carley Pfannerstill, F, Jr., Grafton, Wis.
 NSCAA All-Central Region First Team
 Brittany Klumpp, F, Jr., Rubicon, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Ashley Apazeller, D, Sr., Jackson, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team
 
 1st Team - Ashley Apazellear, D, Sr., Jackson, Wis. 
 1st Team - Anna Hirssig, M, Sr., Rochester, Minn.
 1st Team - Brittany Klumpp, F, Jr., Rubicon, Wis. 
 1st Team - Carley Pfannerstill, F, Jr., Grafton, Wis. 
 2nd Team - Emily Ciesielczyk, M, Jr., Waukesha, Wis.
 All-Freshman - Tabitha Ortiz, GK, Fr., Plainfield, Ill. 
 All-Freshman - McKenna Kowalski, M, Fr., Milwaukee, Wis. 
 2013   10-8-1 (8-2-1)     Carley Pfannerstill, F, So., Grafton Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Anna Hirssig, M, Jr., Rochester, Minn. 
 1st Team - Emily Ciesielczyk, M, So., Waukesha, Wis.
 1st Team - Carley Pfannerstill, F, So., Grafton, Wis.
 2nd Team - Brittany Klumpp, F, So., Rubicon, Wis.
 All-Freshman - Ariana Worthing, GK, Fr., Saginaw, Mich. 
 All-Freshman - Abigail Freeland, D, Fr., Grafton, Wis.
 All-Freshman - Halie Schieffer, M, Fr., Mt. Prescott, Ill. 
 2012   15-4-1 (10-2-0)   

 Ashley Apazeller, D, Jr., Jackson, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Lauren Straehler, M, Sr., Pewaukee, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team
 Brittany Klumpp, F, Fr., Rubicon, Wis.
 NAC Freshman of the Year

 1st Team - Ashley Apazellear, D, Jr., Jackson, Wis. 
 1st Team - Lauren Straehler, M, Sr., Pewaukee, Wis.
 1st Team - Brittany Klumpp, F, Fr., Rubicon, Wis.
 2nd Team - Emily Ciesielczyk, M, Fr., Waukesha, Wis.
 2nd Team - Carley Pfannerstill, F, Fr., Grafton, Wis. 
 All-Freshman - Kate Pawelkiewicz, M, Fr., Oshkosh, Wis.
 All-Freshman - Brittany Klumpp, F, Fr., Rubicon, Wis.
 All-Freshman - Carley Pfannerstill, F, Fr., Grafton, Wis. 

 2011   10-7-1 (9-3-0)     Lauren Straehler, M, Jr., Pewaukee, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Ashley Apazeller, D, So., Jackson, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Lauren Straehler, M, Jr., Pewaukee, Wis. 
 2nd Team - Ashley Apazellear, D, So., Jackson, Wis.
 2nd Team - Kelli Wittenberg, M, Sr., Sturtevant, Wis.
 2nd Team - Hannah Brehmer, F, So., Eagle River, Ala. 
 HM - Rachel Kleba, D, Sr., Hartland, Wis. 
 All-Freshman - Christine Teasdale, D, Fr., Edina, Minn. 
 2010   11-9-1 (7-4-1)     Becky Ott, F, Sr., Menasha, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Lauren Straehler, M, So., Pewaukee, Wis. 
 1st Team - Becky Ott, F, Sr., Menasha, Wis. 
 2nd Team - Mary Ryan, Sr., GK, Iron Mountain, Mich.
 All-Freshman - Michelle Karsten, D, Fr., Waukesha, Wis.  
 2009   12-6-2 (8-1-2)     Becky Ott, F, Jr., Menasha, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team
 1st Team - Rachel Kleba, D, Jr., Hartland, Wis. 
 1st Team - Becky Ott, F, Jr., Menasha, Wis. 
 2nd Team - Mary Ryan, GK, Jr., Iron Mountain, Mich. 
 2nd Team - Lauren Straehler, M, Fr., Pewaukee, Wis. 
 2nd Team - Emily Waldorf, F, Jr., Hartland, Wis. 
 HM - Cathy Palese, M, Sr., Milwaukee, Wis. 
 All-Freshman - Kelli Bolli, D, Fr., Eagle, Wis. 
 All-Freshman - Lauren Straehler, M, Fr., Pewaukee, Wis. 
 2008   12-7-1 (9-2-1)       1st Team - Rachel Kleba, D, So., Hartland, Wis. 
 1st Team - Kate Miller, D, Jr., West Bend, Wis.
 1st Team - Becky Ott, F, Jr., Menasha, Wis.
 2nd Team - Mary Ryan, GK, So., Iron Mountain, Mich.
 HM - Abby Hoeflich, M, So., Carpentersville, Ill. 
 2007   10-9-1 (8-4-0)     

 1st Team - Jessica Christensen, D, Jr., Green Bay, Wis. 
 1st Team - Jaclyn Ventimiglia, F, So., Macomb, Mich.
 2nd Team - Megan Crowe, D, Sr., Oshkosh, Wis.
 2nd Team - Becky Ott, F, Fr., Menasha, Wis.
 All-Freshman - Rachel Kleba, D, Fr., Hartland, Wis.
 All-Freshman - Becky Ott, F, Fr., Menasha, Wis.

 2006   12-9-0 (9-2-0)       1st Team - Megan Crowe, D, Jr., Oshkosh, Wis. 
 1st Team - Tara Palmrueter, M, Sr., Frankenmuth, Mich.
 1st Team - Nicole Sabel, F, Sr., West Bend, Wis.
 1st Team - Anna White, M, Sr., Minnetonka, Minn.
 HM - Jessica Christensen, D, So., Green Bay, Wis.
 HM - Sara Strum, M, Sr., Milwaukee, Wis.
 All-Freshman - Jaclyn Ventimiglia, F, Fr., Macomb, Mich. 
 2005   9-11-1 (5-2-1)       All-LMC - Nicole Sabel, Jr., F, West Bend, Wis.
 All-LMC - Sara Strum, Jr., M, Milwaukee, Wis.
 All-LMC - Anna White, Jr., M, Minnetonka, Minn.
 All-LMC - Kristy Haines, Sr., D, Clinton, Iowa
 All-LMC - Tara Palmreuter, Jr., M, Frankenmuth, Mich.
 HM - Jozi Ozurumba, Sr., F, Milwaukee, Wis.
 HM - Megan Crowe, So., D, Oshkosh, Wis.
 All-Rookie - Kate Miller, Fr., D, West Bend, Wis. 
 2004   14-7-1 (6-0-1)  LMC Tournament
 LMC Regular Season
   All-LMC - Bethany Hoeppener, Sr., F
 All-LMC - Daria Klotz, So., GK
 All-LMC - Tara Palmreuter, So., M
 All-LMC - Sara Strum, So., D
 HM - Kristy Haines, Jr., D
 HM - Jozi Ozurumba, Jr., F
 HM - Anna White, So., M
 All-Rookie - Megan Crowe, Fr., D 
 2003   12-10-0 (4-2-0)       All-LMC - Bethany Hoeppner, Jr., F
 All-LMC - Nicole Stabel, Fr., M
 HM - Tara Palmreuter
 HM - Anna White
 HM - Sara Strum
 HM - Naomi Kahle
 All-Rookie - Tara Palmreuter
 All-Rookie Nicole Stabel
 All-Rookie - Anna White
 All-Rookie - Sara Strum
 All-Rookie - Daria Klotz 
 2002   2-17-0 (2-3-0)     

 All-LMC - Bethany Hoeppner, So., M
 All-LMC - Jamie Engerer, Sr., M
 HM - Heather Hojnacki
 HM - Jill Spiegel
 All-Rookie - Jozi Ozurumba

 2001   10-6-0 (7-5-0)     

 All-LMC - Carissa Byrmes, Sr., M
 All-LMC - Jamie Engerer, Jr., F
 All-LMC - Lindsey Unger, Sr., D
 HM - Bethany Hoeppner
 HM - Kristin Wroblewski
 HM - Jill Spiegel
 All-Rookie - Bethany Hoeppner 

 2000   15-4-1 (10-1-1)     Kelly Fink, Fr., F
 LMC Rookie of the Year 
 All-LMC - Carissa Byrmes, Jr., M
 All-LMC - Jamie Engerer, So., F
 All-LMC - Kelly Fink, Fr., F
 All-LMC - Angela Sweeney, Sr., D
 HM - Kristin McCauley
 All-Rookie - Kelly Fink 
 1999   14-6-1 (9-2-1)       
 1998   14-5-1 (10-2-0)   LMC Tournament    All-LMC - Jennifer Koch, Sr., M
 All-LMC - Kristine Schmid, Sr., M
 All-LMC - Maureen Knippel, Sr., M
 All-LMC - Nicole Eme, So., D
 All-LMC - Kristin McCauley, So., GK
 HM - Bethany Grass
 All-Rookie - Carissa Byrmes, F
 All-Rookie - Lindsey Unger, F 
 1997   14-3-0 (9-1-0)  LMC Regular Season  Carey Halula
 LMC Co-Coach of the Year 
 All-LMC - Kristin McCauley, Fr., GK
 All-LMC - Nicole Eme, Fr., D
 All-LMC - Kristine Schmid, Jr., M
 All-LMC - Maureen Knippel, Jr., M
 All-LMC - Marie Holton, Sr., F 
 1996   16-6-0 (11-3-0)      
 1995   13-4-0 (5-1-0)       
 1994   5-13-0 (2-2-0)