Skip to navigation Skip to content

Athletics

CUW Women's Basketball Success

 Year   Record   Championships   Major Awards All-Conference Performers 
2017-18  20-7 (16-4)      1st Team - Audrey Scharmer, F, Sr., Winona, Minn.
 1st Team - Brianna Wagner, F, Sr., Fond du Lac, Wis.
2016-17  22-5 (18-2)  NACC Regular Season   Stacey Brunner-Jones
 NACC Coach of the Year 
 1st Team - Taylor DeLong, F, Sr., Milwaukee, Wis.
 2nd Team - Samantha Blissett, G, Sr., Springfield, Ill.
 2nd Team - Audrey Scharmer, F, Jr., Winona, Minn.
 2nd Team - Brianna Wagner, F, Jr., Fond du Lac, Wis.
 All-Freshman - Arianna Liddicoat, G, Fr., Watertown, Wis. 
 2015-16   20-6 (17-3)  NACC Regular Season   Stacey Brunner-Jones, Head Coach
 NACC Coach of the Year 
 1st Team - Madelyn Landgraf, G, Sr., Elkhart Lake, Wis.
 1st Team - Brianna Wagner, F, So., Fond du Lac, Wis. 
 2014-15   19-7 (15-5)      Brianna Wagner, F, Fr., Fond du Lac, Wis. 
 NACC Freshman of the Year 
 1st Team - Madelyn Landgraf, G, Jr., Elkhart Lake, Wis. 
 HM - Brianna Wagner, F, Fr., Fond du Lac, Wis.
 All-Freshman - Brianna Wagner, F, Fr., Fond du Lac, Wis. 
 2013-14   22-5 (17-3)     Katie Luethe, F, Sr., Oshkosh, Wis.
 D3Hoops.com All-Central Region Second Team 
 NAC Player of the Year 
 1st Team - Katie Luethe, F, Sr., Oshkosh, Wis. 
 2nd Team - Camille Parsons, G, Sr., Urbana, Ill.
 HM - Anna Butler, G, Sr., Kewaskum, Wis.
 HM - Megan Coenen, F, So., Green Bay, Wis.
 All-Freshman - Tori Riechers, F, Fr., Cedarburg, Wis.  
 2012-13   19-9 (14-4)   NAC Regular Season 
 North Division 
   1st Team - Katie Luethe, F, Jr., Oshkosh, Wis. 
 2nd Team - Brittany Zietlow, G, Sr., Oak Creek, Wis.
 All-Freshman - Megan Coenen, F, Fr., Green Bay, Wis.  
 2011-12   16-11 (13-5)       1st Team - Katie Luethe, F, So., Oshkosh, Wis. 
 HM - Kendall Kerns, F, Sr. 
 2010-11   19-9 (15-3)     Katie Luethe, F, Fr., Oshkosh, Wis. 
 NAC Freshman of the Year 
 2nd Team - Mel Kulibert, G, Sr., Neenah, Wis. 
 HM - Tiffany Hendrickson, G, So., Ingleside, Ill. 
 All-Freshman - Katie Luethe, F, Fr., Oshkosh, Wis. 
 2009-10   17-10 (15-2)   Regular Season 
 North Division 
   1st Team - Pearl Wallace, F, Sr., Viola, Wis. 
 HM - Tiffany Hendrickson, G, Fr., Ingleside, Ill.
 All-Freshman - Tiffany Hendrickson, G, Fr., Ingleside, Ill. 
 2008-09   23-6 (16-1)   NAC Tournament 
 NAC Regular Season 
 North Division 
 Krista Mayyou, G, Sr., Prospect Heights, Ill.
 D3Hoops.com All-Central Region Third Team 
 1st Team - Krista Mayyou, G, Sr., Prospect Heights, Ill. 
 2nd Team - Erin Meier, G, Sr., Milwaukee, Wis.
 2007-08   20-7 (17-1)   NAC Regular Season    Stacey Brunner, Head Coach 
 NAC Coach of the Year 
 1st Team - Krista Mayyou, G, Jr., Prospect Heights, Ill. 
 2nd Team - Angie Davis, G, Sr., West Allis, Wis. 
 HM - Pearl Wallace, F, So., Viola, Wis.
 All-Freshman - Mel Kulibert, G, Fr., Neenah, Wis. 
 2006-07   23-4 (18-1)   NAC Tournament 
 NAC Regular Season  
 Stacey Brunner, Head Coach 
 NAC Coach of the Year 
 
Asia Beckum, G, Fr., Milwaukee, Wis. 
 NAC Freshman of the Year 
 1st Team - Krista Mayyou, G, So., Prospect Heights, Ill. 
 1st Team - Katie Ruppe, F, Sr., Ironwood, Mich.
 HM - Asia Beckum, G, Fr., Milwaukee, Wis.
 HM - Erika Ensign, G, Sr., Kirkland, Wash.
 All-Freshman - Asia Beckum, G, Fr., Milwaukee, Wis. 
 2005-06   19-9 (12-4)     Krista Mayyou, Fr., F, Prospect Heights, Ill.
 LMC Rookie of the Year 
 All-LMC - Krista Mayyou, Fr., F, Prospect Heights, Ill.
 All-LMC - Kristen Ruppe, Jr., C, Ironwood, Mich.
 All-Rookie - Krista Mayyou, Fr., F, Prospect Heights, Ill.
 All-Rookie - Erin Meier, Fr., G, Milwaukee, Wis.
 All-Rookie - Megan Sopkowicz, Fr., C, West Bend, Wis. 
 2004-05   6-20 (5-9)       HM - StacyRusch, Sr., G, Sheboygan, Wis.
 2003-04   10-17 (6-6)     J.Q. Stewart
 LMC Player of the Year 
 All-LMC - J.Q. Stewart
 HM - Stacy Rusch 
 2002-03   15-12 (7-5)    J.Q. Stewart
 LMC Rookie of the Year 
 All-LMC - Mary Dietemeyer
 All-LMC - J.Q. Stewart
 HM - Stacy Rusch
 HM - Jennifer Sweeney
 All-Rookie - J.Q. Stewart 
 2001-02   9-17 (5-7)     Stacy Rusch
 LMC Co-Rookie of the Year 
 All-LMC - Mary Deiemeyer, Jr., C, Montevideo, Minn.
 All-LMC - Jennifer Sweeney, Jr., F, Loveland, Colo.
 HM - Jennifer Studentski, Jr., F
 All-Rookie - Stacy Rusch, Fr., G, Sheboygan, Wis. 
 2000-01   7-17 (3-9)       All-LMC - Mary Deitemeyer, So., C
 HM - Beth Degler, So., F
 All-Rookie HM - Corrie Stewart 
 1999-00   13-13 (7-5)     Mary Deitemeyer
 LMC Rookie of the Year 
 All-LMC - Mary Deitemeyer
 HM - Mandy Haplin
 HM - Mandi Thompson
 All-Rookie - Mary Deitemeyer
 All-Rookie - Jenny Sweeney 
 1998-99   6-18 (3-9)       HM - Amanda Gianola
 HM - Danielle Steffen 
 1997-98   12-14 (7-5)      All-LMC - Mandy Haplin, So., G
 HM - Danielle Steffen, Jr., F 
 1996-97   17-8 (10-4)      All-LMC - Sandra Brunk, Sr., F
 All-LMC - Shelia Loeffler, Sr., C
 HM - Michelle Eversdyk
 HM - Janel Kuklinski
 All-Newcomer - Mandi Haplin, Fr., G 
 1995-96  13-9 (9-5)       All-LMC - Sandra Brunk, Jr., G/F
 All-LMC - Michelle Eversdyk, Jr., G
 HM - Shelia Loeffler
 HM - Janel Kuklinski 
 1994-95   24-4 (14-0)  LMC Tournament
 LMC Regular Season
 Livija Medne, Sr., G/F
 LMC Player of the Year
 Jack Surridge
 LMC Coach of the Year 
 All-LMC - Michelle Eversdyk, So., G
 All-LMC - Stephanie Juergensen, Sr., G
 All-LMC - Livija Medne, Sr., G/F
 HM - Tracy Arndt
 1993-94  25-4 (15-1)  LMC Tournament  Livija Medne, Jr., G/F, Riga, Latvia
 LMC Player of the Year 
 All-LMC - Stephanie Locke, Jr., G, Ann Arbor, Mich.
 All-LMC - Livija Medne, Jr., G/F, Riga, Latvia
 HM - Jill Goble
 Special Mention - Tracy Arndt 
 1992-93  21-3 (15-1)  LMC Tournament  Livija Medne, So., F
 LMC Player of the Year
 Jack Surridge
 LMC Coach of the Year 
 All-LMC - Stephanie Locke, So., G
 All-LMC - Livija Medne, So., F
 All-LMC - Hanne Horby, Sr., G 
 1991-92   20-3 (15-1)  LMC Tournament  Jack Surridge
 LMC Co-Coach of the Year 
 All-LMC - Livija Medne
 HM - Sue Duchow
 HM - Hanna Horby
 HM - Stacy Winkelman 
 1990-91   12-10 (9-7)      
 1989-90   14-11 (8-8)       All-LMC - Cindy Lubner
 All-LMC - Kristen Kuedephol