Skip to navigation Skip to content

Athletics

CUW Men's Soccer Success

 Year   Record   Championships   Major Awards All-Conference
Performers 
 2018  11-7-1 (7-3-1)   Justin Totsky, D, Jr., Colgate, Wis.
 CoSIDA Academic All-American Second Team
 CoSIDA Academic All-District
 Gavin Falotico, D, Sr., Palatine, Ill.
 USA All-Central Region First Team
 Dagoberto Diaz, M, Sr., Woodburn, Ore.
 USA All-Central Region Third Team
 1st Team - Gavin Falotico, D, Sr., Paletine, Ill.
 1st Team - Dagoberto Diaz, M, Sr., Woodburn, Ore.
 2nd Team - Zach Gyuricza, F, Sr., Palatine, Ill.
 HM - Nate Yeager, G, Jr., Rio Rancho, N.M.
 HM - Justin Totsky, D, Jr., Colgate, Wis.
 2017  11-4-3 (9-1-0)  NACC Regular Season  Gavin Falotico, D, Jr., Palatine, Ill.
 USC All-Central Region Second Team
 
Colin Dibb, F, Sr., Hartland, Wis.
 USC All-Central Region Third Team
 Dagoberto Diaz, M, Jr., Woodburn, Ore.
 USC All-Central Region Third Team
 Tom Saleska, Head Coach
 NACC Coach of the Year
 1st Team - Gavin Falotico, D, Jr., Palatine, Ill.
 1st Team - Dagoberto Diaz, M, Jr., Woodburn, Ore.
 2nd Team - Owen Hanisko, D, So., Hartford, Wis.
 2nd Team - Colin Dibb, F, Sr., Hartland, Wis.
 2nd Team - Luis Loya, F, Sr., Bolingbrook, Ill.
 2016  13-5-0 (6-4-0)     Gavin Falotico, D, So., Palatine, Ill.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Dagoberto Diaz, M, So., Woodburn, Ore.
 NSCAA All-Central Region Third Team
 Colin Dibb, F, Jr., Hartland, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Justin Clayton, M, Sr., Crete, Ill.
 1st Team - Dagoberto Diaz, M, So., Woodburn, Ore.
 1st Team - Gavin Falotico, D, So., Palatine, Ill.
 2nd Team - Colin Dibb, F, Jr., Hartland, Wis.
 2nd Team - Luis Loya, F, Jr., Bolingbrook, Ill. 
 2nd Team - Justin Totsky, D, Fr., Colgate, Wis.  
 All-Freshman - Justin Totsky, D, Fr., Colgate, Wis.  
 2015   15-3-1 (9-1-0)   NACC Regular Season    Gavin Falotico, D, Fr., Palatine, Ill. 
 NSCAA All-Central Region Second Team
 NACC Co-Defensive Player of the Year 
 Diego Campos, M, Sr., Milwaukee, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Keegan VanDusseldorp, F, Sr., Burlington, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team
 Tom Saleska, Head Coach
 NACC Coach of the Year  
 1st Team - Gavin Falotico, D, Fr., Palatine, Ill. 
 1st Team - Diego Campos, M, Sr., Milwaukee, Wis.
 1st Team - Keegan Van Dusseldorp, F, Sr., Burlington, Wis. 
 2nd Team - Alec Brew, GK, Sr., Appleton, Wis.
 2nd Team - Bobby Russ, D, Sr., Wauwatosa, Wis.
 2nd Team - Justin Clayton, M, Jr., Crete, Ill.
 2nd Team - Jordan Moehn, F, Jr., Fond du Lac, Wis. 
 All-Freshman - Gavin Faloctico, D, Fr., Palatine, Ill.
 All-Freshman - Dagoberto Diaz, M, Fr., Woodburn, Ore. 
 2014   7-11-2 (5-4-1)      

 1st Team - Keegan Van Dusseldorp, F, Jr., Burlington, Wis.
 2nd Team - David Kulberg, D, Sr., Maple Grove, Minn.
 2nd Team - Diego Campos, M, Sr., Milwaukee, Wis.
 2nd Team - Paul Stuebs, M, Sr., Neenah, Wis. 
 All-Freshman - Michael Benash, M, Fr., New Berlin, Wis.
 All-Freshman - Luis Loya, F, Fr., Bolingbrook, Ill.

 2013   10-8-2 (6-3-1)    Jacob Pope, D, Sr., Muskego, Wis. 
 NSCAA All-Central Region First Team
 NACC Defensive Player of the Year  
 1st Team - Jacob Pope, D, Sr., Muskego, Wis. 
 2nd Team - Diego Campos, M, Jr., Milwaukee, Wis.
 2nd Team - Paul Stuebs, M, Jr., Neenah, Wis.
 2nd Team - Keegan Van Dusseldorp, F, So., Burlington, Wis.
 All-Freshman - Gavin Winston, F, Fr., Park Forest, Ill. 
 All-Freshman - Justin Clayton, M, Fr., Crete, Ill.  
 2012   11-8-2 (8-2-1)     Jacob Pope, D, Jr., Muskego, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Kyle Sytsma, M, Sr., Antioch, Ill.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Diego Campos, M, So., Milwaukee, Wis. 
 1st Team - Kyle Sytsma, M, Sr., Antioch, Ill.
 1st Team - Jacob Pope, D, Jr., Muskego, Wis.
 2nd Team - Sam Ische, GK, Sr., Menomonee Falls, Wis.
 2nd Team - Zach Lemler, D, Sr., West Bend, Wis.
 All-Freshman - Keegan Van Dusseldorp, F, Fr., Burlington, Wis.
 2011   13-6-1 (9-1-1)     Kyle Sytsma, M, Jr., Antioch, Ill.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Jacob Pope, D, So., Muskego, Wis. 
 1st Team - Kyle Sytsma, M, Jr., Antioch, Ill.
 2nd Team - Jake Streicher, D, Sr., West Allis, Wis.
 HM - Jason Rogers, D, Jr., Glendale, Wis.
 HM - Bryan Samuel, D, Sr., Brookfield, Wis.
 HM - Victor Mendoza, M, Sr., Mt. Prospect, Ill.
 All-Freshman - Patrick Birder, F, Fr., Green Bay, Wis.
 All-Freshman - Zach Fohr, F, Fr., Plymouth, Wis.  
 2010   12-6-3 (7-2-2)     Jacob Pope, D, Fr., Muskego, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Jacob Pope, D, Fr., Muskego, Wis. 
 1st Team - Enzo Berrini, M, Fr., Bolingbrook, Ill.
 1st Team - Kyle Sytsma, F, So., Antioch, Wis.
 2nd Team - Jason Rogers, D, So., Glendale, Wis. 
 2nd Team - Bryan Samuel, D, Jr., Brookfield, Wis. 
 HM - Sam Ische, GK, Jr., Menomonee Falls, Wis.
 All-Freshman - Jacob Pope, D, Fr., Muskego, Wis.
 All-Freshman - Enzo Berrini, M, Fr. Bolingbrook, Ill.  
 2009   12-4-5 (7-1-3)     Tom Anderson, GK, Sr., Oconomowoc, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Trevor Hess, F, Sr., Hartford, Wis.
 NSCAA All-Central Region Second Team 
 1st Team - Tom Anderson, GK, Sr., Oconomowoc, Wis. 
 1st Team - Trevor Hess, F, Sr., Hartford, Wis.
 2nd Team - Jason Rogers, D, Fr., Glendale, Wis.
 2nd Team - Bryan Samuel, D, So, Brookfield, Wis.
 2nd Team - Victor Mendoza, M, So., Mt. Prospect, Ill.
 All-Freshman - Jason Rogers, D, Fr., Glendale, Wis.
 All-Freshman - Zach Lemler, M, Fr., West Bend, Wis.
 All-Freshman - Kyle Sytsma, M, Fr., Antioch, Ill. 
 2008   12-7-1 (8-2-1)     Brad Dent, D, Sr., Carol Stream, Ill.
 NSCAA All-Central Region First Team
 Jon Waldhart, M, Sr., West Bend, Wis.
 NSCAA All-Central Region Third Team 
 1st Team - Brad Dent, D, Sr., Carol Stream, Ill. 
 1st Team - Jon Waldhart, M, Sr., West Bend, Wis.
 2nd Team - Tom Anderson, GK, Jr., Oconomowoc, Wis.
 2nd Team - Sergio Realegeno, M, Fr., Bartlett, Ill.
 2nd Team - Steve Samuel, M, Sr., Brookfield, Wis.
 2nd Team - Trevor Hess, F, Jr., Hartland, Wis.
 All-Freshman - Troy Hughes, D, Fr., Kenosha, Wis.
 All-Freshman - Sergio Realegeno, M, Fr., Bartlett, Ill.  
 2007   12-7-1 (7-3)     Brian Nord, F, Sr., Oconomowoc, Wis. 
 NSCAA All-Central Region North Second Team
 NAC Offensive Player of the Year 
 
Mike Bruckner, M, Sr., Downers Grove, Ill.
 NSCAA All-Central Region North Third Team 
 1st Team - Mike Bruckner, M, Sr., Downers Grove, Ill. 
 1st Team - Brian Nord, F, Sr., Oconomowoc, Wis.
 2nd Team - Brad Dent, D, Jr., Carol Stream, Ill.
 All-Freshman - Keaton Reis, D, Fr., Milwaukee, Wis.
 All-Freshman - Ryan Folgate, M, Fr., Austin, Tex. 
 2006   13-5-4 (6-3)     Travis Moulton, D, Sr., Watertown, Wis.
 NSCAA All-Central Region North First Team
 Brian North, F, Jr., Oconomowoc, Wis.
 NSCAA All-Central Region North Second Team 

 1st Team - Mike Bruckner, M, Fr., Downers Grove, Ill. 
 1st Team - Travis Moulton, D, Sr., Watertown, Wis.
 1st Team - Brian Nord, F, Jr., Oconomowoc, Wis.
 1st Team - Jake Thomas, D, Sr., Kimberly, Wis.
 HM - Tom Anderson, GK, Fr., Oconomowoc, Wis.
 HM - Brad Dent, D, So., Carol Stream, Ill.
 All-Freshman - Tom Anderson, GK, Fr., Oconomowoc, Wis.
 All-Freshman - Trevor Hess, F, Fr., Hartland, Wis.
 All-Freshman - Brock Solveson, D, Fr., Oconomowoc, Wis.

 2005   11-5-5 (4-2-1)     Travis Moulton, D, Jr., Watertown, Wis.
 NSCAA All-Central Region North
 Peter Schreiber, F, Sr., Milwaukee, Wis.
 NSCAA All-Central Region North 
 All-LMC - Andy Davis, M, Sr., Clinton, Mich.
 All-LMC - Travis Moulton, D, Jr., Watertown, Wis.
 All-LMC - Brian Nord, F, So., Oconomowoc, Wis.
 All-LMC - Peter Schreiber, F, Sr., Milwaukee, Wis.
 HM - Mike Bruckner, M, So., Downers Grove, Ill.
 All-Rookie - Steve Samuel, M, Fr., Brookfield, Wis.
 2004   15-4-1 (5-1-0)   LMC Regular Season    Peter Schreiber, F, Jr.
 All-America Second Team
 NSCAA All-Central Region North First Team

 LMC Player of the Year 
 Travis Moulton
 NSCAA All-Central Region North Second Team
 Tom Saleska
 LMC Coach of the Year  
 All-LMC - Andy Davis, M, Jr.
 All-LMC - Thomas Goines, M, Sr.,
 All-LMC - Travis Moulton, D, So.
 All-LMC - Chris Root, D, Sr.
 All-LMC - Peter Schreiber, F, Jr.
 HM - Brian Nord, F, Fr.
 All-Rookie - Mike Bruckner, M, Fr.
 All-Rookie - Brian Nord, F, Fr. 
 2003   14-7-1 (6-0-0)   LMC Tournament
 LMC Regular Season  
 Peter Schreiber, F, So.
 NSCAA All-Central Region Second Team 
 All-LMC - Brandon Chapman, F, Fr.
 All-LMC - Rodnee Drew, M, Jr.
 All-LMC - Steve Dziatkiewicz, M, Sr.
 All-LMC - Chris Root, D, Jr.
 All-LMC - Peter Schreiber F, So.
 HM - Thomas Goines
 HM - Jake Banas
 All-Rookie - Travis Moulton 
 2002   17-4-2 (4-1-1)   LMC Regular Season
 Co-Champions 
 Steve Dziatkiewicz, F, Jr.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 LMC Player of the Year 
 Peter Schreiber, F, Fr.
 LMC Rookie of the Year 
 
Jake Banas, GK, Jr.
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Tom Saleska
 LMC Co-Coach of the Year  
 All-LMC - Chris Lambie, M, Sr.
 All-LMC - Chris Root, D, So.
 All-LMC - Jake Banas, GK, Jr.
 All-LMC - Peter Schreiber, F, Fr.
 All-LMC - Steve Dziatiewicz, F, Jr.
 All-LMC - Thomas Goines
 HM - Rodnew Drew
 All-Rookie - Josh Vinluan
 All-Rookie - Peter Schreiber 
 2001   13-2-1 (10-1-1)     Jon Gridley
 NSCAA All-Central Region Second Team
 Steve Dziatkiewicz
 NSCAA All-Central Region Third Team
 Ryan Middendorf
 NSCAA All-Central Region Fourth Team 
 All-LMC - Jon Gridley
 All-LMC - Ryan Middendorf
 All-LMC - Steve Dziatiewicz
 All-Rookie - Chris Root
 All-Rookie - Micah Middendorf 
 2000   10-9-0 (7-5-0)     Ryan Middendorf, D, Jr.
 NSCAA All-Central Region Third Team
 All-LMC - Steve Dziatiewicz, F, Fr.
 All-LMC - Ryan Middendorf, D, Jr.
 HM - Tom McCauley
 HM - Ryan Fitting
 HM - Josh Campbell
 HM - Will Cates
 All-Rookie - Steve Dziatiewicz, F, Fr.
 All-Rookie - B.J. Knuth, D, Fr.
 All-Rookie - Tom McCauley, GK, Fr. 
 1999   14-6-0 (10-2-0)   LMC Regular Season    Ryan Unger
 NSCAA All-Central Region Second Team
 LMC Player of the Year 
 All-LMC - Ryan Unger
 All-LMC - Joel Rockermann
 All-LMC - Travis Skeen
 All-LMC - Darren Werner
 All-Rookie - Chris Lambie
 1998   16-4-1 (8-4-0)   LMC Tournament   Darren Werner
 NSCAA All-Central Region Third Team
 Steve Meteisis
 NSCAA All-Central Region Thrid Team 
 All-LMC - Will Cates, F, So.
 All-LMC - Joel Rockermann, M, Jr.
 All-LMC - Steve Meteisis, D, Sr.
 All-LMC - Darren Werner, GK, Jr.
 HM - Travis Herber
 All-Rookie - Ryan Middendorf 
 1997   14-4-0 (11-1-0)   LMC Tournament
 LMC Regular Season  
 Ryan Unger, F, Jr.
 NSCAA All-Midwest Region Second Team
 LMC Player of the Year
 Steve Meteisis
 NSCAA All-Midwest Region Second Team
 Tom Saleska
 LMC Coach of the Year 
 All-LMC - Darren Werner, GK, So.
 All-LMC - Tim Richards, D, Sr.
 All-LMC - Steve Meteisis, D, Jr.
 All-LMC - Travis Herber, M, Jr.
 All-LMC - Ryan Unger, F, Jr.
 All-LMC - Joel Rockermann 
 1996   18-3-0 (13-1-0)   LMC Regular Season 
 Co-Champions 
 Jason Papp
 All-America Second Team
 LMC Player of the Year 
 NSCAA All-Midwest Region First Team
 Ryan Unger
 NSCAA All-Midwest Region Second Team
 Mike Martinich
 NSCAA All-Midwest Region Second Team 
 All-LMC - Mike Hinz
 All-LMC - Mike Martinich
 All-LMC - Jim Johnson
 All-LMC - Jason Papp
 All-LMC - Tim Johanski
 All-LMC - Ryan Unger
 All-Rookie - Mike Hinz
 All-Rookie - Joel Rockermann 
 1995   11-7-0 (4-3-0)       All-LMC - Jason Papp
 All-LMC - Ryan Unger
 All-LMC - Eric Mazemke 
 1994   9-5-3 (5-2-1)     Zoran Atlija
 NSCAA All-Midwest Region 
 All-LMC - Zoran Atlija
 All-LMC - Brian Schmidt
 1993   4-11-2 (4-2-2)       All-LMC - John Vojta
 1992     LMC Regular Season   Max Bluemel
 LMC Player of the Year 
 All-District
 
John Born
 All-District
 
Meff Mierow
 All-District
 
Zoran Atilja
 All-District
 
John Vojta
 All-District 
 All-LMC - Max Bluemel
 All-LMC - John Born
 All-LMC - Jeff Mierow
 All-LMC - Zoran Atlija
 All-LMC - John Vojta 
 1991     LMC Regular Season   Djuro Stojsavljevic
 All-America Honorable Mention
 NSCAA All-Mideast Region Third Team
 District Player of the Year
 All-District
 LMC Player of the Year
 Jeff Mierow
 All-America Honorable Mention 
 All-District
 Rob White
 All-District 
 Steve Draghicchio
 All-District
 Todd Hermann
 All-District
 John Vojta
 All-District 
 All-LMC - Djuro Stojsavljevic
 All-LMC - Rob White
 All-LMC - Max Bluemel
 All-LMC - Jeff Mierow
 All-LMC - John Vojta 
 1990     LMC Regular Season   Dan Schmitz
 NSCAA All-Mideast Region
 Maene Seying
 All-District
 Djuro Stojavljevic
 All-District 
 All-LMC - Dan Schmitz
 All-LMC - Maene Seying
 All-LMC - Djuro Stojsavljevic
 All-LMC - Max Bluemel
 1989     LMC Regular Season   Pat Goolsby
 All-America Honorable Mention 
 NSCAA All-Mideast Region Third Team 
 All-District
 All-Area
 Robin Dorschner
 All-America Honorable Mention
 NSCAA All-Mideast Region First Team 
 All-District 
 All-Area
 Djuro Stojsavljevic
 All-District 
 All-LMC - Rob Dorschner
 All-LMC - Pat Goolsby
 All-LMC - Dan Schmitz
 All-LMC - Djuro Stojsavljevic
 All-LMC - Max Bluemel
 All-LMC - Joe Joseph
 1988       Robin Dorschner
 NSCAA All-Mideast Region
 All-District
 All-Area
 Pat Goolsby
 All-America Second Team 
 NSCAA All-Mideast Region 
 All-District
 All-Area
 Dan Schmitz
 All-America Honorable Mention  
 All-LMC - Pat Goolsby
 All-LMC - Robin Dorschner
 All-LMC - Brad Seefeld 
 1987     LMC Regular Season   Rob Morrison
 NSCAA All-Mideast Region 
 All-District
 Robin Dorschner
 All-District
 Brad Seefeld
 All-District 
 All-LMC - Rob Morrison
 All-LMC - Robin Dorschner
 All-LMC - Brad Seefled
 All-LMC - Maene Seying
 All-LMC - Phil Wilke 
 1986       Rob Morrison
 All-District
 Kou Seying
 All-District
 Brad Durnham
 All-District 
 All-LMC - Kou Sying
 All-LMC - Rob Morrison
 All-LMC - Robin Dorschner
 All-LMC - Brad Durnham 
 1985         HM - Tim Frank
 HM - Brian Hughes