Skip to navigation Skip to content

Athletics

CUW Men's Lacrosse Success

 Year   Record    Championships    Major Awards All-Conference Performers
2018  13-6 (8-1)    Garrett Wohlford, GK, Jr., Rochester, Minn.
 MLC Defensive Player of the Year
 1st Team - Stephen Gregory, M, Jr., Louisville, Ky.
 1st Team - Paul Fisher, D, Sr., Champlin, Minn.
 1st Team - Garrett Wohlford, GK, Jr., Rochester, Minn.
 2nd Team - Ben Gramarossa, FO, So., Smithtown, N.Y.
 2nd Team - Mario Beregi, SSD, Jr., Champlin, Minn.
 HM - Keijo Day, A, Fr., Esko, Minn
 HM - Jack Donnellan, A, Jr., Grayslake, Ill.
 HM - Aidan Connolly, M, Jr., Grayslake, Ill.
 HM - Ryan Voskuil, D, So., Flower Mound, Texas
 HM - Nathan Oekerman, LSM, So., Beaverton, Ore.
2017  13-6 (7-1)  MLC Regular Season 
 Co-Champions 
 Garrett Wohlford, GK, So., Rochester, Minn. 
 IMLCA All-West Region Second Team
 MLC Defensive Player of the Year
 
Ryan Voskuil, D, Fr., Flower Mound, Texas
 MLC Rookie of the Year 
 1st Team - Kellen Asmundson, A, Sr., Inver Grove Heights, Minn. 
 1st Team - James Warner, M, Sr., Ham Lake, Minn.
 1st Team - Paul Fisher, D, Jr., Champlin, Minn.
 1st Team - Garrett Wohlford, GK, So., Rochester, Minn.
 2nd Team - Benjamin Smith, D, Sr., Round Lake Beach, Ill.
 2nd Team - Jack Melby, M, So., Eagan, Minn.
 HM - Warren Kaminsky, A, So., Winnipeg, Manitoba
 HM - Colin Raley, A, Sr., Inverness, Ill.
 HM - Aidan Connolly, M, So., Grayslake, Ill.
 HM - Stephen Gregory, M, So., Lousiville, Ky.
 HM - Ethan Danz, LSM, Fr., Appleton, Wis.
 HM - Jason Rivera, D, Fr., Foothill Ranch, Calif. 
 All-Sportsmanship - Peter Schrader, M, Sr., Berlin, Wis. 
2016  12-5 (5-1)    Garrett Wohlford, GK, Fr., Rochester, Minn. 
 IMLCA All-West Region Honorable Mention
 MLC Rookie of the Year
 MLC Defensive Player of the Year 
 
Michael Fahey, Head Coach
 MLC Coach of the Year 
 1st Team - Marino Best, A, Sr., Nanaimo, British Columbia
 1st Team - Matt Garvey, M, Sr., Winnipeg, Manitoba
 1st Team - Paul Fisher, D, So., Champlin Minn.
 1st Team - Benjamin Smith, D, Jr., Round Lake Beach, Ill.
 1st Team -  Mark Wilson, LSM, Sr., Calgary, Alberta.
 1st Team - Garrett Wohlford, GK, Fr., Rochester, Minn.
 2nd Team - Danny Bundra, M, Sr., Lake Zurich, Ill.
 2nd Team - Zachary Doll, M, Sr., Kirkwood, MO.
 Hm - James Warner, M, Jr., Ham Lake, Minn.  
 2015   10-7 (4-2)       1st Team - Derek Brueske, M, Sr., Hopkins, Minn. 
 1st Team - Christopher Grenz, D, Sr., Centenial, Colo.
 1st Team - Mark Wilson, LSM, Jr., Calgary, Alberta
 1st Team - Danny Bundra, FO, Jr., Lake Zurich, Ill. 
 2nd Team - Colin Raley, A, So., Inverness, Ill.
 2nd Team - Matt Garvey, M, Jr., Winnipeg, Manitoba
 2nd Team - Mitch Trapp, D, Sr., Hartland, Wis.
 2nd Team - Thomas Mueller, GK, Jr., Prior Lake, Minn.
 HM - Matt Ray, SS, Sr., Andover, Minn.
 All-Sportsmanship - Matt Ray, SS, Sr., Andover, Minn. 
 2014   14-4 (9-1)     

 1st Team - Christopher Grenz, D, Jr., Centenial, Colo. 
 1st Team - Danny Bundra, FO, So., Lake Zurich, Ill. 
 2nd Team - Derek Brueske, A, Jr., Hopkins, Minn.
 2nd Team - Danny Dahms, M, Sr., Calgary, Alberta 
 2nd Team - Justin Krause, M, Sr., Hartland, Wis. 
 2nd Team - Thomas Mueller, GK, So., Prior Lake, Minn.
 HM - Sam Wladyka, A, Sr., Winnipeg, Manitoba
 HM - Matt Larsen, A, Jr., Gurnee, Ill.
 HM - Kyle Burrell, LSM, Sr., Calgary, Alberta
 All-Sportsmanship - Thomas Mueller, GK, So., Prior Lake, Minn. 

 2013   9-7 (6-4)       1st Team - Christopher Grenz, D, So., Centenial, Colo. 
 2nd Team - Justin Krause, M, Jr., Hartland, Wis.
 2nd Team - Danny Bundra, FO, Fr., Lake Zurich, Ill.
 HM - Zack Davis, GK, Jr., LaPorte, Ind.
 HM - Tyson Roe, M, Fr., Duncan, British Columbia
 HM - Sam Wladyka, A, Jr., Winnipeg, Manitoba
 HM - Matt Larsen, A, So., Gurnee, Ill.
 HM - Kyle Burrell, LSM, Jr., Calgary, Alberta
 HM - Colin Stephenson, SSD, Jr., Caledonia, Mich. 
 2012   9-7 (5-4)     Jeff Roberts, Head Coach 
 MLC Coach of the Year 
 2nd Team - Danny Dahms, M, So., Calgary, Alberta 
 HM - Justin Krause, M, So., Hartland, Wis.
 HM - Ben Sitek, LSM, Fr., Edina, Minn.
 HM - Derek Brueske, A, Fr., Hopkins, Minn.  
 2011   8-6 (3-5)       2nd Team - Danny Dahms, M, Fr., Calgary, Alberta 
 HM - Cody Chassels, A, Fr., Calgary, Alberta
 HM- Justin Krause, M, Fr., Hartland, Wis.
 HM - Curtis Pridham, D, Fr., Calgary, Alberta