Skip to navigation Skip to content

Athletics

CUW Men's Cross Country Success

 Year   Record   Championships  Major Awards  All-Conference
Performers 
2018

4th Place
NACC Championships

  Wesley Schiek, Fr., Oshkosh, Wis.
NACC Runner of the Year
NACC Freshman of the Year
 Wesley Schiek, Fr., Oshkosh, Wis.
 Craig Reese, Jr., Germantown, Wis.
 2017

 6th Place
 NACC Championships

     Craig Reese, So., Germantown, Wis.
 2016

 4th Place
 NACC Championships 

     
 2015   4th Place 
 NACC Championships
     
 2014  4th Place 
 NACC Championships
      Robert Meilbeck, Sr., Winthrop Harbor, Ill. 
 2013   4th Place
 NACC Championships
     Andrew Coop, Jr., Mora, Min. 
 Dayton Lueck, Jr., Wauwatosa, Wis.  
 2012   4th Place
 NACC Championships
     Andrew Coop, So., Mora, Min. 
 Martin Hinze, Jr., Bourbonnais, Ill.  
 2011   1st Place
 NACC Championships
 Men's Team Champions  Russ DeLap
 NAC Coach of the Year  
 Martin Hinze, So., Bourbonnais, Ill. 
 Andrew Coop, Fr., Mora, Min.
 Jordan Guenther, So., Horicon, Wis.
 Ryan Perry, Sr., Naperville, Wis.  
 2010   1st Place
 NACC Championships
 Men's Team Champions 
 Andy Ashenden, Sr., Grafton, Wis. 
 Men's Individual Champion  
 Andy Ashenden, Sr., Grafton, Wis. 
 NAC Runner of the Year 
 Russ DeLap
 NAC Coach of the Year 
 Andy Ashenden, Sr., Grafton, Wis. 
 Andrew Braun, Jr., Oconomowoc, Wis.
 HM - Kevin Gries, So., Howards Grove, Wis.
 HM - Ben Pape, Jr., Yorkville, Ill.
 HM - Danny Fecht, Jr., Amherst, Wis.
 HM - Thomas Helgren, So., Madison, Wis.  
 2009   2nd Place
 NACC Championships
 Andy Ashenden, Jr., Grafton, Wis. 
 Men's Individual Champion  
 Andy Ashenden, Jr., Grafton, Wis. 
 NAC Runner of the Year  
 Andy Ashenen, Jr., Grafton, Wis. 
 Andrew Braun, So., Oconomowoc, Wis.
 Ben Pape, So., Yorkville, Ill.
 Tyler Biederwolf, Sr., Howards Grove, Wis.
 HM - Richard Thompson, Jr., Billings, Mont.
 HM - Danny Fecht, So., Amherst, Wis.
 HM - Kevin Gries, Fr., Howards Grove, Wis.  
 2008   3rd Place 
 NACC Championships
     Andy Ashenden, So., Grafton, Wis. 
 Andrew Braun, Fr., Oconomowoc, Wis.
 HM - Tyler Biederwolf, Jr., Howards Grove, Wis. 
 HM - Chris Boettcher, Fr.
 HM - William Uffenbeck, Sr., Clinton, Wis.
 HM - Danny Fecht, Fr., Amherst, Wis.  
 2007   2nd Place
 NACC Championships
 Micah Lorenzen, Sr., Pipestone, Minn.
 Men's Individual Champion 
 Micah Lorenzen, Sr., Pipestone, Minn. 
 NAC Runner of the Year 
 Erick Locke, Sr., Butler, Wis. 
 Micah Lorenzen, Sr., Pipestone, Minn.
 HM - Tyler Biederwolf, So., Howards Grove, Wis.
 HM - Chris Strehlow, So., Butternut, Wis.
 HM - Richard Thompson, Fr., Billings, Mont. 
 2006   2nd Place
 NACC Championships
 Micah Lorenzen, Jr., Pipestone, Minn. 
 Men's Individual Champion 
 Micah Lorenzen, Jr., Pipestone, Minn. 
 NAC Runner of the Year 
 David Honebrock, Sr., Mayer, Min. 
 Micah Lorenzen, Jr., Pipestone, Minn.
 HM - Erick Locke, Jr., Milwaukee, Wis.  
 2005        
 2004   2nd Place
 Lake Michigan Conference
   Micah Lorenzen, Fr., Pipestone, Minn.
 LMC Rookie of the Year
 Micah Lorenzen, Fr.
 David Honebrink, So.
 HM - Adam Salinas 
2003  5th Place
 Lake Michigan Conference