Skip to navigation Skip to content

Athletics

CUW Football Success

 Year   Record   Championships  Major Awards All-Conference
Performers 
 2017  2-8 (1-5)      1st Team - Connor Wagner, OL, Sr., Mesa, Ariz.
 1st Team - Jacob Mason, K, Jr., Slinger, Wis.
 2nd Team - Evan Rusch, DL, Sr., Jackson, Wis.
 2nd Team - Albert Goerlitz, DB, Sr., Withee, Wis.
 2nd Team - Isaiah Tenette, RET, So., Sacramento, Calif.
 HM - Ben Bednarek, OL, Sr., Sycamore, Ill.
 HM - Jacob Mason, P, Jr., Slinger, Wis.
 HM - Dwayne Rackard III, LB, Fr., Orlando, Fla.
 HM - Jon Rauh, DB, Jr., Slinger, Wis.
 2016   3-7 (1-5)       1st Team - Connor Wagner, OL, Jr., Mesa, Ariz.
 1st Team - Michael Ledesma, DL, Sr., Glendale, Ariz.
 1st Team - Jacob Mason, P, So., Hartford, Wis.
 1st Team - Isaiah Tenette, RET, Fr., Sacramento, Calif.
 2nd Team - Danté Edwards, WR, Sr., Glendale, Ariz.
 2nd Team - James Thomsen, LB, Sr., Mount Prospect, Ill.
 HM - Kevin Folker, WR, Sr., Milwaukee, Wis.
 HM - Malcolm Bowers, DB, Sr., Germantown, Wis.
 HM - Richie Guess, DB, Jr., Homer Glen, Ill.
 HM - Jacob Mason, K, So., Hartford, Wis. 
 2015   3-7 (3-3)     

 1st Team - Andrew Gatz, RB, Sr., Adell, Wis. 
 1st Team - Ben McKay, OL, Sr., Hebron, Ill.
 1st Team - Tyler White, RET, Sr., Milwaukee, Wis. 
 2nd Team - Aaron Nixon, QB, So., North Prairie, Wis. 
 2nd Team - Derrick Estfan, WR, Jr., Phoenix, Ariz. 
 2nd Team - Austin Kaatz, DL, Sr., Pewaukee, Wis.
 2nd Team - Jacob Mason, P, Fr., Hartford, Wis. 
 HM - Richie Guess, DB, So., Homer Glen, Ill.
 HM - Kevin Kern, DL, Jr., Arlington Heights, Ill.
 HM - Michael Ledesma, DL, Jr., Glendale, Ariz. 
 HM - Jacob Mason, K, Fr., Hartford, Wis.
 HM - James Thomsen, LB, Jr., Mount Prospect, Ill.

 2014  5-5 (3-3)      Austin Damaschke, QB, Sr., Bristol, Wis.
 Finalist for NFF William V. Campbell Trophy 
 Campbell Trophy finalist
 NACC Offensive Player of the Year Year 

 1st Team - Austin Damaschke, QB, Sr., Bristol, Wis. 
 1st Team - Shay Klitzke, RB, Sr., Annandale, Minn. 
 1st Team - Garrett Wenzelburger, WR, Sr., Hartland, Wis.
 1st Team - Nick Smith, OL, Sr., Cudahy, Wis.
 1st Team - Uzziel McDermit, DL, Sr., Kansasville, Wis.
 1st Team - Bryan Thomas, DB, So., Lowell, Ind.
 1st Team - Hunter Breunig, P, Sr., Lodi, Wis.
 2nd Team - Sean Jones, OL, Sr., Ft. Lauderdale, Fla.
 2nd Team - David Gonzalez, K, Sr., Pembroke Pines, Fla. 
 HM - Jeffrey Arredondo, LB, Fr., Chandler, Ariz. 
 HM - Aaron Krapfl, DB, Jr., Anamosa, Iowa

 2013   8-3 (6-0)   NACC Regular Season   Austin Damaschke, QB, Jr., Bristol, Wis. 
 NACC Offensive Player of the Year
 Wisconsin Football Coaches Association
 Private College Player of the Year

 Greg Etter, Head Coach
 NACC Coach of the Year
 Nick Smith, OL, Sr., Cudahy, Wis.
 D3Football.com All-North Region
 Third Team Offensive Guard
 1st Team - Austin Damaschke, QB, Jr., Bristol, Wis. 
 1st Team - Garrett Wenzelburger, WR, Jr., Hartland, Wis. 
 1st Team - Wil Goodman, OL, Sr., Waukesha, Wis.
 1st Team - Nick Smith, OL, Jr., Cudahy, Wis.
 1st Team - Taylor Witty, DL, Sr., Milwaukee, Wis.
 1st Team - Luke Scheuerlein, LB, So., Thiensville, Wis.
 1st Team - John Palese, DB, Sr., West Bend, Wis.
 2nd Team - LaCurt Evans, RB, So., Bloomingdale, Ill.
 2nd Team - Cody Johnson, WR, Sr., Brookfield, Wis.
 2nd Team - Sean Jones, OL, Jr., Ft. Lauderdale, Fla.
 2nd Team - Anthony Quinones, OL, Sr., Riverview, Fla.
 2nd Team - Uzziel McDermit, DL, Jr., Kansasville, Wis.
 2nd Team - David Gonzalez, K, Jr., Pembroke Pines, Fla.
 2nd Team - Hunter Breunig, P, Jr., Lodi, Wis.
 HM - QuRon Hall, DB, Fr., Jacksonville, Fla.
 HM - Joe Paul, LB, Sr., West Bend, Wis.
 HM - James Saunders, WR, Sr., Riverview, Fla.
 HM - Bryan Thomas, DB, Fr., Lowell, Ind.  
 2012   7-3 (6-1)        1st Team - Garrett Wenzelburger, WR, So., Hartland, Wis. 
 1st Team - Sean Jones, OL, So., Ft. Lauderdale, Fla.
 1st Team - Matt Upson, LB, Sr., New Berlin, Wis.
 1st Team - John Palese, DB, Jr., West Bend, Wis.
 1st Team - Joe Paul, RET, Jr., West Bend, Wis.
 2nd Team - Austin Damaschke, QB, So., Bristol, Wis.
 2nd Team - Erik West, WR, Sr., Plmouth, Wis.
 2nd Team - Wil Goodman, OL, Jr., Waukesha, Wis.
 2nd Team - Matt Lechler, DL, Sr., New Holstein, Wis.
 2nd Team - Uzziel McDermit, DL, So., Kansasville, Wis.
 2nd Team - Anthony Hoitink, LB, Sr., Sheboygan, Wis.
 2nd Team - Ryan Schwartzberg, DB, Sr., Weston, Fla.
 2nd Team - Hunter Breunig, P, So., Lodi, Wis.
 HM - Cody Johnson, WR, Jr., Brookfield, Wis.
 HM - James Saunders, WR, Jr., Riverview, Fla.
 HM - David Gonzalez, K, So., Pembroke Pines, Fla.  
 2011   4-6 (4-3)     Austin Damaschke, QB, Fr., Bristol, Wis. 
 NAC Freshman of the Year 
 1st Team - Matt Laabs, OL, Sr., Manitowoc, Wis. 
 1st Team - Matt Upson, LB, Jr., New Berlin, Wis.
 1st Team - Justin Rogers, DB, Sr., Milwaukee, Wis.
 2nd Team - Erik West, WR, Jr., Plymouth, Wis.
 2nd Team - Alex Lawton, OL, Sr., Hinsdale, Wis.
 2nd Team - Matt Lechler, DL, Jr., New Holstein, Wis.
 HM - Austin Damaschke, QB, Fr., Bristol, Wis.
 HM - Garrett Wenzelburger, WR, Fr., Hartland, Wis.
 HM - David Gonzalez, K, Fr., Pembroke Pines, Fla.
 HM - Vincent Greefkes, RET, Sr., West Bend, Wis.  
 2010   2-8 (2-5)       1st Team - Jesse Huff, OL, Sr., Plantation, Fla. 
 1st Team - Justin Rogers, DB, Jr., Milwaukee, Wis.
 1st Team - Dan Winsey, K, Sr., Tampa, Fla.
 2nd Team - Bobby May, P, Jr., Palm Beach, Fla.  
 2009   5-5 (5-2)     Dan Winsey, K, Sr., Tampa, Fla.
 D3Football.com All-America Second Team
 D3Football.com Preseason All-America
 1st Team - Eric Rusch, TE, Sr., Jackson, Wis.
 1st Team - Matt Calcagnini, OL, Fr., Naples, Fla.
 1st Team - Jacob Pfeiffer, DL, Jr., Sheboygan, Wis.
 1st Team - Anthony Hoitink, LB, So., Sheboygan, Wis.
 1st Team - Justin Rogers, DB, So., Milwaukee, Wis.
 1st Team - Dan Winsey, K, Jr., Tampa, Fla.
 2nd Team - Matt Laabs, OL, Jr., Manitowoc, Wis.
 2nd Team - Paul Metcalfe, DB, Sr., Glendale, Wis.
 HM - Kat Duran, RB, Jr., West Palm Beach, Fla.
 HM - Andrew Hobus, LB, Jr., Milwaukee, Wis.
 HM - Matt Lechler, DL, Fr.,  New Holstein, Wis.
 HM - Justin Tlachac, DL, Sr., Luxemburg, Wis. 
 2008   5-5 (5-2)        1st Team - David White, RB, Sr., Milwaukee, Wis. 
 1st Team - Taylor Siolka, WR, Sr., Holmen, Wis.
 1st Team - Ryan Brockman, OL, Sr., Appleton, Wis.
 1st Team - Travis Pagel, DL, Sr., Madison, Wis.
 1st Team - Jacob Lautenbach, DB, Sr., Casco, Wis.
 1st Team - Tom Roberts, P, Sr., Green Lake, Wis.
 1st Team - Dan Winsey, K, So., Tampa, Fla.
 2nd Team - Nathan Chart, QB, Jr., Burlington, Wis.
 2nd Team - Kasiem Duran, RB, Sr., West Palm Beach, Fla.
 2nd Team - Thad Woltring, OL, Jr., West Bend, Wis.
 2nd Team - Colt McDonough, DL, Sr., Port St. Lucie, Fla.
 2nd Team - Andrew Hobus, LB, So., Milwaukee, Wis.
 2nd Team - Kyle Stouff, DB, Sr., Milwaukee, Wis.
 HM - Nick Erickson, DL, Fr., Kenosha, Wis.  
 2007       Nick Drabek
 IBFC Outstanding Offensive Lineman
 Jeff Gabrielsen
 IBFC Co-Coach of the Year 
 Jeremy Carver
 IBFC Outstanding Defensive Back
 Wilbur Allen
 IBFC Outstanding Defensive Lineman 
 1st Team - Nick Drabek, OL, Sr.
 1st Team - Ryan Robers, OL, Sr.
 1st Team - Taylor Siolka, Wr, Jr.
 1st Team - Jerome Walker, RB, Jr.
 1st Team - Kevin Elliot, TE, Jr.
 1st Team - Wilbur Allen, DL, Sr.
 1st Team - Nick Napoli, LB, Jr.
 1st Team - Max McDonald, LB, So.
 1st Team - Jeremy Carver, DB, So.
 1st Team - Dontrell Hall, DB, Jr.
 1st Team - Dan Winsey, K, Fr.
 1st Team - Tom Roberts, P, Jr.
 2nd Team - Chris Clarke, RB, Sr.
 2nd Team - Colt McDonough, DL, Jr.
 2nd Team - Preston Jezek, DB, Jr.
 HM - Ryan Brockman, OL, Jr.
 HM - Jason McCelland, RB, So.
 HM - Travis Pagel, DL, Jr. 
 HM - Jacob Lautenbach, LB, Sr. 
 2006       Jon Collier
 IBFC Outstanding Wide Receiver
 John Mask
 IBFC Outstanding Offensive Lineman
 Mike Steinmetz
 IBFC Player of the Year
 Jeff Gabrielsen
 IBFC Coach of the Year
 Rick Hutchins
 IBFC Outstanding Defensive Back
 Bobby Langston
 IBFC Outstanding Defensive Lineman 
 1st Team - John Mask, OL, Sr.
 1st Team - Nick Drabek, OL, Jr.
 1st Team - Jon Collier, WR, Sr.
 1st Team - Aaron Gillespie, RB, Sr.
 1st Team - Kevin Elliot, TE, So.
 1st Team - Bobby Langston, D, Sr.
 1st Team - Adam Kloskey, DL, Jr.
 1st Team - Wilbur Allen, DL, Jr.
 1st Team - Scott Gehrke, LB, Sr.
 1st Team - George Carpenter, DB, Sr.
 1st Team - Rick Hutchins, DB, Sr.
 1st Team - Tom Roberts, P, So.
 1st Team - Mike Steinmetz, SP, Sr.
 2nd Team - Ryan Robers, OL, Jr. 
 2nd Team - Justin Lewis, QB, Sr.
 2nd Team - Jacob Lautenbach, LB, So.
 HM - Taylor Siolka, WR, So. 
 HM - Tim Maher, RB, Sr.
 HM  - Nick Napoli, LB, So. 
 HM - James Fleurimond, DB, Sr.
 HM - Justin Dopierala, DB, Sr. 
 2005     

 Immanuel Mills
 IBFC Outstanding Offensive Back
 Bobby Langston
 IBFC Co-Outstanding Defensive Lineman 

 1st Team - John Mask, OL, Jr.
 1st Team - Jon Collier, WR, Jr.
 1st Team - Immanuel Mills, RB, Sr.
 1st Team - Bobby Langston, DL, Jr.
 1st Team - Scott Gehrke, LB, Jr.
 1st Team - Rick Hutchins, DB, So.
 1st Team - Kyle Mai, K, So.
 2nd Team - Andrew Davenport, OL, Sr.
 2nd Team - Nick Drabek, OL, So.
 2nd Team - Aaron Gillespie, RB, Jr.
 2nd Team - Fred Mask, DL, Sr.
 2nd Team - Wilbur Allen, DL, So.
 2nd Team - Evan Janousky, DB, Sr.
 2nd Team - Trey Senney, P, Sr.
 HM - Ryan Robers, OL, Jr. 
 HM - Adam Kloskey, DL, So.
 HM - Steve Wiesmueller, LB, So. 
 HM - James Fleurimond, DB, Jr.
 HM - George Carpenter, DB, Sr. 
 HM - Torrie Ruffin, ST, Fr.  
 2004       Mike Lloyd
 IBFC Player of the Year
 Jeff Gabrielsen
 IBFC Co-Coach of the Year 
 1st Team - John Mask, OL, So.
 1st Team - Jonathan Collier, WR, So.
 1st Team - Immanuel Mills, RB, Jr.
 1st Team - Mike Litrenta, DB, Sr.
 1st Team - Mike Lloyd, DL, Sr.
 1st Team - Bobby Langston, DL, Jr.
 1st Team - Ron Brown, LB, Sr.
 1st Team - Mike Steinmetz, ST, So.
 2nd Team - Tyler Zebkar, OL, Sr.
 2nd Team - Ryan Robers, OL, Fr.
 2nd Team - Brandon Parker, WR, Sr.
 2nd Team - Aaron Gillespie, RB, So.
 2nd Team - Mark Wandrey, TE, Sr.
 2nd Team - Fred Mask, DL, Jr.
 2nd Team - Trey Senney, P, Jr.
 HM - Andrew Davenport, OL, Jr. 
 HM - Frank Berlusconi, WR, Sr.
 HM - Glenn Duran, QB, Sr.
 HM - Evan Janousky, DB, Jr.
 HM - James Fleurimond, DB, So. 
 HM - Scott Gehrke, LB, So.
 HM - Adam Kloskey, LB, Fr. 
 2003     

 Ben Blake
 IBFC Outstanding Offensive Lineman
 Cedric Simmons
 IBFC Player of the Year
 Jeff Gabrielsen
 IBFC Coach of the Year
 Levon Hall
 IBFC Outstanding Defensive Back
 Jacob Knighton
 IBFC Outstanding Linebacker
 James McKenney
 IBFC Outstanding Defensive Lineman 

 1st Team - Ben Blake, OL, Sr.
 1st Team - Jeremy Wells, OL, So.
 1st Team - Jonathan Collier, WR, Fr.
 1st Team - Cedric Simmons, RB, Jr.
 1st Team - Immanuel Mills, RB, So.
 1st Team - Brad Sonneborn, QB, Jr.
 1st Team - Levon Hall, DB, Sr.
 1st Team - Mike Litrenta, DB, Jr. 
 1st Team - James McKenney, DL, Sr.
 1st Team - Jacob Knighton, LB, Sr.
 1st Team - Craig Loscheider, LB, Sr.
 1st Team - Mike Lloyd, DL, Jr.
 1st Team - Dwight Hodgson, K, Fr.
 2nd Team - John Mask, OL, Fr.
 2nd Team - Brandon Parker, WR, Jr. 
 2nd Team - David taylor, DL, Jr.
 2nd Team - Mike Schwab, LB, Sr.
 HM - Andrew Davenport, OL, So.
 HM - Evan Janousky, DB, So. 
 2002         
 2001       Rustin Clewien
 IBFC Outstanding Wide Receiver  

 1st Team - Dan Liebman, K, Fr. 
 1st Team - Max Krejcha, OL, Sr.
 1st Team - Rustin Clewien, WR, Sr. 
 1st Team - Tim Polasek, QB, Sr. 
 1st Team - Eric Feest, DB, Jr.
 1st Team - Dan Courtney, DL, Sr.
 1st Team - Paul Jacobson, LB, Jr. 
 2nd Team - Ben Blake, OL, So.
 2nd Team - Ben Schmidt, OL, Sr.
2nd Team - Brad Young, WR, Jr.
 2nd Team - Eric Hamilton, RB, Sr.
 2nd Team - David Williamson, TE, Jr.
 HM - Ben Schwoerer, DB, Sr.
 HM - Matt Fox, DL, Sr.
 HM - David Taylor, DL, Fr.
 HM - Mike Porter, LB, Sr. 

 2000       Tim Polasek
 IBFC Co-Outstanding Offensive Back
 Aaron Paulin
 IBFC Co-Outstanding Wide Receiver 
 1st Team - Tony Licavoli, K
 1st Team - Aaron Paulin, WR
 1st Team - Tim Polasek, QB
 1st Team - Brian Witt, DL
 1st Team - Craig Lidwin, DB
 2nd Team - Kevin Panyk, OL
 2nd Team - Eric Hamilton, RB
 2nd Team - Rustin Clewien, WR 
 2nd Team - Dan Courtney, DL
 2nd Team - Eric Feest, DB
 HM - Max Krejcha, OL
 HM - Brad Young, WR 
 HM - Mike Gansch, LB
 HM - Paul Jacobson, DL 
 1999       Aaron Paulin
 IBFC Co-Outstanding Wide Receiver 
 1st Team - Dan Balestrieri, OL, Sr.
 1st Team - Eric Hamilton, RB, So.
 1st Team - Aaron Paulin, WR, Jr.
 1st Team - Tony Licavoli, K, Jr.
 1st Team - Brian Witt, DL, Jr.
 1st Team - Brian Visalli, LB, Sr.
 2nd Team - Brode Mitchell, OL, Sr.
 2nd Team - Todd Broki, WR, Sr.
 2nd Team - Tim Polasek, QB, So.
 2nd Team - Rick Helm, DL, Jr.
 2nd Team - Matt Wolf, LB, Sr.
 2nd Team - Craig Lidwin, DB, Jr.
 HM - Rustin Clewien, WR, Jr.
 HM - Aaron Resar, LB, Jr. 
 1998       Gary Westerman
 IBFC Co-Outstanding Offensive Lineman
 Chris Hanratty
 IBFC Outstanding Wide Receiver
 Eric Feest
 IBFC Outstanding Defensive Back  

 1st Team - Gary Westerman, OL, Sr.
 1st Team - Chris Hanratty, WR, Sr.
 1st Team - Tony Licavoli, K, So.
 1st Team - Eric Feest, DB, Fr.
 2nd Team - Dan Balestrieri, OL, Jr.
 2nd Team - Brian Gottschalk, RB, So.
 2nd Team - Brian Olson, TE, Sr.
 2nd Team - Brian Witt, DL, So.
 2nd Team - Matt Wolf, LB, Jr.
 2nd Team - Dustin James, LB, Sr.
 2nd Team - Keno Scott, DB, So.
 HM - Robert Gomez, OL, Sr.
 HM - Brode Mitchell, OL, Jr.
 HM - Eric Hamilton, RB, Fr.
 HM - Rick Helm, DL, So. 

 1997     

 Stirling Luckey
 IBC Co-Outstanding Defensive Lineman
 Ben Mosley
 IBC Outstanding Offensive Lineman
 Jason Scott
 IBC Co-Outstanding Running Back
 Paul Hinrichs
 IBC Outstanding Defensive Back 

 1st Team - Ben Mosley, OL
 1st Team - Gary Westerman, OL
 1st Team - Chris Hanratty, WR
 1st Team - Jason Scott, RB
 1st Team - Brian Olson, TE
 1st Team - Stirling Luckey, DL
 1st Team - Paul Hinrichs, DB
 1st Team - Dustin James, LB
 1st Team - Paul Hinrichs, DB
 2nd Team - Todd Brokl, WR
 2nd Team - Steve Bean, QB
 2nd Team - Chris Lidwin, DB
 2nd Team - Steve Manor, DB
 2nd Team - Chris Lidwin, DB
 HM - Brian Witt, DL
 HM - John Benefield, DB
 HM - Brian Visalli, LB
 HM - Raphael Andrews, DB 
 1996       Rudy Mederos
 NAIA All-America, 2nd Team Offense (Division II)
 David Knuth
 NAIA All-America, 2nd Team Defense (Division II)
 IBC Outstanding Defensive Lineman
 Jeff Olson
 IBC Outstanding Offensive Lineman
 Rudy Mederos
 IBC Co-Special Teams Player of the Year
 Greg Brazgel
 NAIA All-America Scholar-Athlete 
 1st Team - Jeff Olson, OL
 1st Team - Gary Westerman, OL
 1st Team - Chris Hanratty, WR
 1st Team - Jason Scott, RB
 1st Team - Rayshon Johnson, RB
 1st Team - Colin Shepard, TE
 1st Team - David Knuth, DL
 1st Team - Dustyn Steinhorst, DL
 1st Team - Ryan Kreger, DL
 1st Team - Paul Hinrichs, DB
 2nd Team - Chris Lidwin, DB
 2nd Team - Matt Pett, LB
 2nd Team - Mike Alwardt, K
 HM - Robert Gomez, OL
 HM - John Benefield, DB
 HM - Dustin James, LB 
 1995       Rich Haczynski
 NAIA All-America, 2nd Team Defense (Division II)
 David Knuth
 IBC Co-Outstanding Offensive Lineman
 Jason Scott
 IBC Outstanding Running Back
 Jeff Olson
 IBC Co-Outstanding Offensive Lineman
 IBC Co-Outstanding Linebacker
 Rudy Mederos
 IBC Co-Special Teams Player of the Year
 Timo Lepisto
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Matt Tittl
 NAIA All-America Scholar-Athlete 
 Jason Zielinski
 NAIA All-America Scholar-Athlete 
 1st Team - Jeff Olson, OL
 1st Team - Colin Shepard, TE
 1st Team - Jason Scott, RB
 1st Team - Rayshon Johnson, RB
 1st Team - David Knuth, DL
 1st Team - Rich Haczynski, LB
 1st Team - Eric Sego, DB
 1st Team - Mike Alwardt, K
 2nd Team - Bill Zeamer, DL
 2nd Team - Gary Westerman, DL
 2nd Team - Chris Hanratty, WR
 2nd Team - Jeff Schilling, DL
 2nd Team - Aaron Carpenter, DL
 2nd Team - Mark Frederick, DB
 2nd Team - Justin Simmons, DB
 HM - Matt Tittl, OL
 HM - Eddie Gonzalez, RB
 HM - Ryan Kreger, DL 
 1994       Timo Lepisto
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Matt Tittl
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Jason Zielinski
 NAIA All-America Scholar-Athlete 
 1st Team - Tom Beattie, OL
 1st Team - Colin Shepard, TE
 1st Team - Rich Hacyznski, LB
 2nd Team - Mike Trapiss, OL
 2nd Team - Jason Scott, RB
 2nd Team - Bryan Woodhouse, RB
 2nd Team - Dave Knuth
 2nd Team - Ty Van Harpen
 2nd Team - Aaron Carpenter, LB
 2nd Team - Kevin Brown, DB
 HM - Ryan Kreger, DL
 HM - Brian Yoshioka, DB 
 1993       Rich Haczynski
 IBC Co-Outstanding Linebacker
 Chad Gordon
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Nick Schultek
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Matt Tittl
 NAIA All-America Scholar-Athlete 
 1st Team - Nick Schultek, OL
 1st Team - Tim Lea, WR
 1st Team - Rayshon Johnson, RB
 1st Team - Rich Haczynski, LB
 1st Team - Brian Yoshioka, DB
 2nd Team - Mike Trapiss OL
 2nd Team - Herb Pundsack, QB
 2nd Team - David Knuth, DL
 2nd Team - Kert Dietrich, LB
 2nd Team - Mike Alwardt, K
 HM - Dave Clemens, WR
 HM - Pat Gratz, DL
 HM - Chad Gordon, DB 
 1992       Kevin Dierks
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Chad Gordon
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Brian Huedepohl
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Steve Schmid
 NAIA All-America Scholar-Athlete 
 1st Team - Nick Schultek, OL
 1st Team - Tim Lea, WR
 2nd Team - Al Holzheimer, OL
 2nd Team - Dave Clemens, WR
 2nd Team - Rayshon Johnson, RB
 2nd Team - Herb Pundsack, QB
 HM - Mark Golucki, RB
 HM - Guy Powell, DL
 HM - Rich Haczynski, LB
 HM - Kert Dietrich, LB
 HM - Steve Schmid, DB
 HM - Brian Yoshioka, DB 
 1991       Robert Blake
 IBC Outstanding Defensive Lineman
 Gary Griffin
 IBC Co-Outstanding Defensive Back 
 1st Team - Jeff Hynes, OL
 1st Team - Greg Hintz, K
 1st Team - Robert Blake, DL
 1st Team - Gary Griffin, DB
 2nd Team - Al Holzheimer, OL
 2nd Team - Dave Clemens, WR
 2nd Team - Damon Butler, RB
 2nd Team - Dennis McCoy, LB
 2nd Team - Steve Schmid, DB
 HM - Jason Pautz, TE
 HM - Tim Lea, WR
 HM - Mark Golucki, RB
 HM - Scott Eldridge, LB
 HM - David Schmid, DB 
 1990       Andre McKinstry
 NAIA All-America, 2nd Team Offense (Division II)
 IBHC Co-Player of the Year
 Don Mussfeldt
 NAIA All-America, 2nd Team Offense (Division II)
 IBHC Outstanding Linebacker

 Marwan Otallah
 NAIA All-America, Honorable Mention Offense (Division II)
 IBHC Outstanding Offensive Lineman
 Robert Blake
 NAIA All-America, Honorable Mention Defense (Division II) 
 IBHC Outstanding Defensive Lineman
 Dan Jewell
 NAIA All-America, Honorable Mention Defense (Division II)
 David Schmid
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 Jeff Gabrielsen
 IBHC Coach of the Year 
 1st Team - Marwan Otallah, OL
 1st Team - Jeff Hynes, OL
 1st Team - James Lubbad, TE
 1st Team - Andre McKinstry, RB
 1st Team - Dan Jewell, DL
 1st Team - Robert Blake, DL
 1st Team - Don Mussfeldt, LB
 1st Team - Gary Griffin, DB
 2nd Team - Steve Mantsch, OL
 2nd Team - Jon Thome, WR
 2nd Team - Greg Hintz, K
 2nd Team - Jim Stoltz, DL
 2nd Team - Dennis McCoy, LB
 2nd Team - Derek Booker, DB
 HM - Scott Reineck, OL
 HM - Paul Clemens, RB
 HM - Dave Groves, RB
 HM Steve Schmid, DB 
 1989       Lance Hoffman
 IBHC Player of the year
 Dan Jewell
 IBHC Outstanding Defensive Lineman
 Greg Schmirler
 IBHC Co-Outstanding Defensive Back
 Don Mussfeldt
 IBHC Outstanding Linebacker
 Rob Reinke
 IBHC Outstanding Wide Receiver
 Courtney Meyer
 IBHC Co-Coach of the Year 

 1st Team - Marwan Otallah, OL
 1st Team - Jim Lubbad - TE
 1st Team - Rob Reinke - WR
 1st Team - Greg Hintz, K
 1st Team - Dan Jewell, DL
 1st Team - Robert Blake, DL
 1st Team - Don Mussfeldt, LB
 1st Team - Lance Hoffman, DB
 1st Team - Greg Schmirler, DB
 2nd Team - Gerrit Gronowski, OL
 2nd Team - David Groves, RB
 2nd Team - Lance Hoffman, QB
 2nd Team - Jim Stoltz, DL
 2nd Team - Ken Kaiser, LB
 2nd Team - Ward Hollingsworth, LB
 HM - Sean Bacon, LB
 HM - Gene Johnson, DB 

 1988       Lance Hoffman
 IBIFC Co-Player of the Year
 Gerrit Gronowski
 IBIFIC Co-Offensive Lineman of the Year
 Robert Blake
 IBIFC Outstanding Defensive Lineman of the Year 
 Courtney Meyer
 IBIFC Coach of the Year 
 All-IBIFC - Gerrit Gronowski, OL
 All-IBIFC - Marwan Otallah, OL
 All-IBIFC - Rob Reinke, WR/TE
 All-IBIFC - Torrey Jackson, RB
 All-IBIFC - Dan Jewell, DL
 All-IBIFC - Robert Blake, DL
 All-IBIFC - Don Mussfeldt, LB
 All-IBIFC - Elcania Purifoy, LB
 All-IBIFC - Lance Hoffman, DB
 HM - Jim Lubbad, WR/TE
 HM - Dave Groves, RB
 HM - Lance Hoffman, QB
 HM - Brett Schneider, LB
 HM - Greg Schmirler, DB
 1987       Tony Giovanetti
 IBIFC Outstanding Defensive Lineman 
 All-IBIFC - Mike Hucke, WR
 All-IBIFC - Paul Schmirler, RB
 All-IBIFIC - Tony Giovanetti, DL
 All-IBIFIC - Lance Hoffman, DB
 HM - Mike Majewski, QB
 HM - Ron Dachs, DL
 HM - Jon Ebel, LB
 HM - Don Mussfeldt, LB
 HM - Brett Schneider, LB
 HM - Greg Schmirler, DB
 HM - Jack Marchese, K
 1986      Tom Buuck
 NAIA All-America Scholar-Athlete
 IBIFC Outstanding Defensive Back 
 All-IBIFC - John Tomasini, RB
 All-IBIFC - Frank Calarco, RB
 All-IBIFC - Kurt Eschenfelder, OL
 All-IBIFC - Tony Giovanetti, DL
 All-IBIFC - Rchard Twietmeyer, LB
 All-IBIFC - Tom Buuck, DB
 All-IBIFC - Jack Marchese, K
 HM - Will Ebel, WR
 HM - Bob Gile, TE
 HM - John Wiesmueller, LB
 HM - Brett Schneider, LB
 HM - Lance Hoffman, DB
 1985         All-IBIFC - John Tomasini, RB
 All-IBIFC - Bob Gile, TE
 All-IBIFC - Jon Huep, OL
 All-IBIFC - Richard Twietmeyer, LB
 All-IBIFC - Bruce Henning, P
 HM - Mike Majewski, QB
 HM - Frank Calarco, RB
 HM - Mike Hucke, WR
 HM - Matt Byers, OL
 HM - Mike Grochowski, DL
 HM - Dennis Thompson, LB
 HM - Roy Rozanske , DB
 1984         
 1983       Dave Buuck
 NAIA All-America, 1st Team Offense (Division II)
 IBIFC Player of the Year
 All-IBIFC - Steve Buuck, QB
 All-IBIFC - Bob Hurzeler, RB
 All-IBIFC - Dave Buuck, WR
 All-IBIFC - Jerry Krause, OL
 All-IBIFC - Barry Jones, OL
 All-IBIFC - Tom Leonard, DL
 All-IBIFC - Todd Derhammer, LB
 All-IBIFC - Dave Gilliam, DB
 HM - Mark Wallace, TE
 HM - Bill Mosconi, OL
 HM - Dan Bode, DL
 HM - Mike Stendler, DL
 HM - Clayton Patton, DB
 HM - Tom Buuck, DB
 1982       Dave Buuck
 NAIA All-America, 1st Team Offense WR (Division II) 
 NAIA All-District 14 WR
 Mike Stendler
 NAIA All-Distrct 14 DL 
 
 1981       Jim Passage
 NAIA All-America, 2nd Team Offense (Division II) 
 Andy Luptak
 IBIFC Coach of the Year 
 1st Team - Jim Passage, OL
 1st Team - Tom Leonard, DL
 1st Team - Dave Hartel, LB
 1st Team - Dave Staples, DB
 HM - Steve Buuck, QB
 HM - Dave Buuck, WR
 HM - Mark Wallace, TE
 HM - Jerry Krause, OL
 HM - Joel Bode, LB
 HM - Dan Dragan, DB
 HM - Dave Gilliam, DB
 HM - Dave Buuck, P
 1980       King Lee
 IBIFC Offensive Player of the Year  
 1st Team - King Lee, WR
 1st Team - Jim Passage, C
 HM - Steve Buuck, QB
 HM - Tom Leonard, DL
 HM - Dave Hartel, LB
 HM - David Hillen, P