Concordia University Wisconsin Athletics

 

Athletics

 
July 3, 2013

Falcons represented well on 2012-13 NAC Scholar-Athlete list

WAUKESHA, Wis. -- The Northern Athletics Collegiate Conference has recognized 1,282 full-time student-athletes as scholar-athletes for the 2012-13 academic year. The league's name was officially changed to the NACC on July 1 to begin the new academic year, but since the scholar-athlete awards honor the '12-13 year, they still don the former Northern Athletics Conference name.

Student-athletes competing in the conference must maintain a grade point average of 3.25 or higher for the academic year to be eligible for the honor. Each academic year stands by itself for determination of this award.

Concordia University Wisconsin 2012-13 Scholar-Athlete List

NAME YR. SPORT(S)
Jolyn  Achs Fr. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Tyler Adams So. Baseball
Andrew Adams-Gatz Fr. Football
Emily  Albright Fr. Indoor Track & Field
Troy Anderson So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Samantha Anderson Sr. Women’s Soccer
Kalvin Baena Fr. Football
Rachel  Bahr Fr. Volleyball
Jonathan Balsman Jr.  Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Jacob  Barnes Fr. Men’s Soccer
Holly Beattie Sr. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Joel Behl Sr. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Pat Berg Fr. Football
Stephen  Bernau Jr.  Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Christopher Biesboer Sr. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Ryan Billman Jr.  Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Ashley  Birenbaum Fr. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Ben Bobowski Sr. Football
Sabrina Boehlke Fr. Volleyball
Mitchell Boehm Fr. Men’s Soccer
Kelly Bolli Sr. Women’s Soccer
Rebecca Brauer Sr. Women’s Soccer
Alec Brew Fr. Men’s Soccer
Taylor Buuck Jr.  Baseball
Anna Butler Jr.  Women’s Basketball
Juan Carmona Fr. Men’s Soccer
Amanda Chmiel Fr. Women’s Golf
Megan  Coenen Fr. Women’s Basketball
Andrew Coop So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Pat Czerwiec Jr.  Football
Austin Damaschke So. Football
Katelyn Dickes Jr.  Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Bethany Doer Sr. Cross Country, Indoor Track & Field
Bryan Donaldson Sr. Men’s Basketball
Lisa Donaldson Jr.  Women’s Soccer
Chelsea Driver Sr. Women’s Soccer
Brittany  Duewell So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Lauren Dumke Jr.  Volleyball
Christian Ellis Fr. Football
Richard Ellis So. Football
James Enters Jr.  Football
Courtney  Ferry Fr. Volleyball
Ryan Gardner Jr.  Indoor Track & Field
Rachel  Gartzke So. Women’s Soccer
Sarah Gettinger Jr.  Women’s Soccer
Courtney  Gilge So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Abbie Goetsch Sr. Softball
David  Gonzalez So. Football
Christopher Greenwood Sr. Football
Kevin  Gries Sr. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Hannah Griffiths So. Volleyball
Tyler Harris Sr. Men’s Soccer
Courtney  Hastings Fr. Softball
Tiffany Hendrickson Sr. Women’s Basketball
Jessica Hennig Jr.  Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Sheridan Heyn Fr. Volleyball
Johann Hinck So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Sara Hirschmann So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Anna Hirssig So. Women’s Soccer
Afton Hoch Sr. Women’s Soccer
David Hodorowski So. Football
Anthony  Hoitink Sr. Football
Christine Hoppe Fr. Women’s Soccer
Nicholas Hopper Fr. Men’s Soccer
Paul Horner So. Cross Country
Erin Howard So. Volleyball
Tia Jandrin Sr. Volleyball
Russell  Johnson Jr.  Men’s Tennis
Cody Johnson Jr.  Football
Melissa Jonas Fr. Volleyball
Jordyn Jurss Fr. Cross Country
Allison  Justus Jr.  Outdoor Track & Field
Austin Kaatz Fr. Football
Michele Karsten Jr.  Women’s Soccer
Alyssa Kasulke Sr. Women’s Soccer
Casey Kegley Sr. Men’s Basketball
Noah Kegley Jr.  Men’s Basketball
Stephanie Kennett Sr. Cross Country
Michael Klaver So. Baseball
Aaran Krapfl Fr. Football
Dylan  Krivoshein So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Dylan  Krivoshein So. Football
Marissa Krohn So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Jay Kuczynski Jr.  Baseball
David  Kulberg Fr. Men’s Soccer
Nick  Kuroski Fr. Men’s Soccer
Cara Landherr Sr. Softball
Katie Landherr So. Softball
MacKenzie Laskowski Sr. Women’s Soccer
Matt Lechler Sr. Football
Josh Lehr So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Zach Lemler Sr. Men’s Soccer
Jessica Liszka So. Softball
Katie Luethe Jr.  Women’s Basketball
Josh  Malkowski So. Baseball, Football
Emily  Mauermann So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Sarah Maynard So. Cross Country
Victoria McCoy Fr. Softball
Zach McQueen Fr. Football
Robert  Meilbeck So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Karena Monson Fr. Women’s Basketball
Colin Moon Jr.  Indoor Track & Field
Peter Morton Jr.  Football
Garett Nekolny Sr. Football
Samantha Nelson Jr.  Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Ryan  Owen So. Football
Emily  Pacheco Sr. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Trent Pacheco Fr. Outdoor Track & Field
John Palese Sr. Football
Faith Palmreuter Fr. Women’s Soccer
Allison  Paluchniak Fr. Women’s Basketball
Kelsey Paramore Fr. Volleyball
Camille Parsons Jr.  Women’s Basketball
Joe Paul Jr.  Football
Sean Pawlak Sr. Indoor Track & Field
David  Pelton Sr. Football
Hayley  Peppers So. Women’s Basketball
Melissa Perkins Fr. Softball
Holly Peterson Sr. Cross Country
Dan Peterson Sr. Football
Brendan Pettis Fr. Cross Country
Stephanie Porath So. Women’s Soccer
Nina Puch Fr. Women’s Golf
Derek  Rehfeldt Sr. Football
Callie Reinke Sr. Women’s Tennis
Christi Rever Sr. Volleyball
Jessica Rice So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Eli Riddle Fr. Baseball
Haley  Ring Jr.  Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Amanda Ropiak Fr. Women’s Tennis
Alex Rosenau So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Kelsa Rubeck Fr. Volleyball
Derek  Saugstad Fr. Baseball, Football
James Saunders Jr.  Football
Luke  Scheuerlein Fr. Baseball, Football
Brandon Schider Jr.  Football
Larissa Schlitz So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Abbey Schmidt Sr. Volleyball
Catherine Schotte Jr.  Women’s Tennis
Jenna Schroeder Jr.  Women’s Soccer
Cullen Schuh So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Jacob  Schwark So. Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Jacob  Schwark Fr. Men’s Basketball
Kristin Sitte Jr.  Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Sara Skarda So. Softball
Nick  Smith So. Football
Julie Spransy Sr. Women’s Tennis
Amanda Stahmann Sr. Volleyball
Morgan Steffens Jr.  Cross Country
Emily  Stephenson Fr. Women’s Golf
Jaclyn Theune Fr. Women’s Soccer
Joshua Tillmann So. Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Matt Upson Sr. Football
Carley Valentine So. Volleyball
Gabrielle VanBeaver So. Volleyball
Keagan Van Dusseldorp Fr. Men’s Soccer
Adrian Vargas Sr. Men’s Soccer
Sarah Volkert Jr.  Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Alexis Wagner Fr. Softball
Kelsey Wagner Jr.  Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field
Brett Waldorf So. Football
Jackie Ward Sr. Women’s Tennis
Garrett Wenzelburger So. Football
Christian Woodfin Fr. Baseball
Ryan  Zaporski So. Football
Steve Zielinski Sr. Men’s Basketball
Brittany  Zietlow Sr. Women’s Basketball
Holly Zinnecker Sr. Softball